Tajemnice Aeropolis i koncepcja osobowości zawodowych

Tajemnice Aeropolis to projekt stworzony w celu ułatwienia procesu oceny zawodowej. Badanie możemy przeprowadzić samodzielnie lub konsultując się z specjalistą - na przykład pedagogiem. Ta z pozoru nieskomplikowana gra edukacyjna jest dostosowana do nowoczesnego sposobu sprawdzania predyspozycji. Projekt jest na tyle udany, że pomimo upływu lat, dalej możemy z nim pracować i przeprowadzać kolejne analizy.

Założenia gry Tajemnice Aeropolis a osobowości zawodowe

Gra edukacyjna Tajemnice Aeropolis została przeznaczona dla osób w wieku 7-18 lat. Twórcy dali młodym ludziom niecodzienną możliwość: wsparcia się narzędziem podczas poszukiwań własnej ścieżki zainteresowań i psychologicznych predyspozycji. Podczas gry spotkamy postacie, które reprezentują różne typy tak zwanych osobowości zawodowych.

Czym są osobowości zawodowe?

Osobowości zawodowe zostały wymyślone przez amerykańskiego naukowca Johna Hollanda. Twierdził on, że usposobienie i cechy charakteru są kluczowe do obrania właściwej ścieżki zawodowej. Według zaleceń Hollanda do pełnego profilu zawodowego potrzebujemy jeszcze wglądu w umiejętności i wady. Na tej podstawie ustala się ogólną profesję, w jakiej najlepiej sprawdzi się osoba badana.

Kiedy przeprowadzić test osobowości zawodowych?

Nie ma sprecyzowanego okresu w życiu, kiedy zaleca się przeprowadzenie testu. Oczywiście, im wcześniej poznamy swoje predyspozycje, tym lepiej. Jednak warto zrobić test nawet po wielu latach w zawodzie. Przedłużające się niezadowolenie z aktualnej pracy, może prowadzić do wypalenia zawodowego.

Typów osobowości zawodowych jest 6:

  1. badawczy;
  2. realistyczny;
  3. artystyczny;
  4. społeczny;
  5. przedsiębiorczy;
  6. konwencjonalny.

Układ typów przypomina wyspy w Tajemnice Aeropolis, a mieszkańcy poszczególnych krain mają cechy, które im odpowiadają. Podobnie jak w grze, nie musimy się przejmować, jeśli odnajdziemy siebie w więcej niż jednej grupie. Mało kto ma kompetencje tylko jednej z nich.

Jak łączą się ze sobą typy osobowości

Utożsamianie się tylko z jednym typem osobowości jest rzadkie, jednak bardzo często spotyka się osoby posiadające cechy dwóch. Nie łączą się one losowo, a parują ze sobą na zasadzie układu sześciokątnego. Każdy kąt sześcianu odpowiada typom, a łączyć mogą się ze sobą te, które zajmują sąsiednie kąty.

Baw się i rozwiązuj test jednocześnie!

Gra Tajemnice Aeropolis z niezwykłą dokładnością przeprowadza test osobowości. Ponadto podczas rozwiązywania zagadek będziemy się świetnie bawić oraz poznawać tajemnice latających wysp. Najmłodsi z pewnością będą wymagać pomocy podczas analizy wyników otrzymanych po ukończeniu tytułu, jednak warto się zaangażować, gdyż może to mieć ogromny wpływ na ich rozwój i przyszłe życie zawodowe.